Apartments Babaja Duće Omiš | Apartments with pool

VÝLETY

 

SPLIT (20 km od Apartments BABAJA)

 

 

Split je hlavní kulturní a dopravní středisko Dalmácie. Je starý 1700 let a je zařazen na seznam kulturního dědictví UNESCO. Split je velice přitažlivé město, které žije v pomalém rytmu, na který se dobře zvyká. Prvním občanem Splitu byl císař Dioklecián, který zde nechal postavit slavný Diokleciánův palác, který je dodnes dominantou města. Kromě paláce se zde nachází mnoho dalších historických památek: „Željezna vrata“ (nejstarší brána ve městě), „Zlatna vrata“  (skrz tuto bránu prošel císař Dioklecián 1. června, 305), „Srebrna vrata“ (méně zdobená, historie brány byla korunována, když tudy projel papež Wojtyla ve svém papamobilu), „Mjedena vrata“ (zcela odlišná od ostatních tří bran, zajišťovala únikovou cestu v případě napadení paláce), katedrála sv. Duje (sv. Duje je patronem města Split a jeho ochráncem, katedrála se nachází v nejstarší budově v Evropě - Diokleciánovo mauzoleum), hlavní soud tzv. persitil (určen pro vystoupení Diokleciána, kde se mu lidé klaněli a líbali lem jeho pláště), sklepy (nejzachovalejší starobylý komplex určen pro zvyšování úrovně císařova bydlení), benediktinský klášter sv. Eufemie (první pre-románský kostel postaven podél zdí paláce v 11. století), kaple sv. Martina nad Zlatnymi vraty, pozdní antický kostel sv. Theodora a mnoho dalších kulturních památek. Ve Splitu se nachází mnoho nádherných pláží, z nichž nejznámější jsou Bačvice (písečná), Znjan (oblázková/štěrkovitá), Kaštelet (oblázková/štěrkovitá), Kašjuni (oblázková/štěrkovitá), Bene (oblázková a skalnatá), Trstenik (oblázková/štěrkovitá), Firule (písečná) a Ovčice (oblázková/štěrkovitá). Split má, zejména v létě, bohatou kulturní nabídku. Z náměstí, nádraží a dalších míst se stane velké jeviště pod širým nebem. Kulinářští nadšenci se mohou těšit na mnoho restaurací, z nichž doporučujeme "Bota Sare" na pláži Bačvice, "Boban", "Maslina", " Pimpinella ", "Nevera", "Atlantida", "Le Monde" a "Lučica". Navštivte také bufet "Fifa" s výbornou kuchyní, společenskými číšníky a nízkými cenami. Pokud dáváte přednost pálivějšímu jídlu, můžete navštívit mexické restaurace "Arkada" nebo asijskou restauraci "Crna Macka".

 

MAKARSKA (35 km od Apartments BABAJA)

 

Makarska je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací na chorvatském pobřeží. Je to jedna z nejkrásnějších perel na Jadranu a je centrem regionu známého jako Makarská riviéra. První známí obyvatelé města byli Illyriáni. První důkaz o osídlení se datuje do první poloviny 4. století. V úředních záznamech parlamentu Salona z roku 533, je Mucurum zmiňován jako město, kde vznikla diecéze. Toto město má dlouhou historii a vydrželo odolávat mnoha dobyvatelům a také proto je to jedna z nejkrásnějších destinací na Jadranu. Pokud se budete chtít lépe seznámit s jeho historií, můžete navštívit františkánský klášter (knihovna, muzeum a unikátní malakologická expozice), kostely sv. Marka, sv.Petra a Filipa , Městské muzeum a další. Několika kilometrové pláže jsou převážně písčité a jsou lemovány borovicovými lesy. Jedna z nich je domovem známého plážového baru "Buba",  který je oblíbenou destinací. Mladší generace mohou najít zábavu v těchto barech a klubech: “Art Caffe”, “Deep” (v současné době nejpopulárnější), “Marineta”, “West”, “Petar Pan”, “Escape” a další. Jako všude v Chorvatsku,  tak i tady se konají letní festivaly, nejvýznamějším je „Makarské kulturní léto“, které zahrnuje ukázky klasické a populární hudby koncerty, koncerty dalmatských sborů, čtení poezie, folklórní vystoupení, rybářské večery, letní karneval a večery Kalelarga. Ti, kteří mají rádi aktivní dovolenou, se mohou zúčastnit různých sportovních aktivit, jako je fotbal, futsal, basketbal, volejbal, badminton, tenis, bowling, bocce (hra podobná pétanque), fitness a různých vodních sportů- windsurfing, potápění, vodní lyžování, rybaření a surfování.

Pro adrenalinové nadšence je tu rafting na divoké řece Cetina, horolezectví, cyklistika, trekking, sportovní lezení a paragliding. Vychutnejte si kulinářské speciality tohoto regionin restauracích "Veliki Mornar", "Porat", "Bonaca", "Maslina", "Mornar" a "Adria".

 

 

DUBROVNIK (180 km od Apartments BABAJA)

 

Dubrovnik je jednou z nejatraktivnějších a nejznámějších destinací ve Středomoří. Město je známé po celém světě pro své kulturní dědictví a pozoruhodnou krásu. Byl přidán do světového seznamu UNESCO před více než třiceti lety. Množství kostelů, církevních staveb, městských hradeb, tvrzí a muzeí okouzlí každého návštěvníka pro svou mimořádnou historickou hodnotu. Dubrovník je také město s neuvěřitelně bohatou turistickou nabídkou.

Četné oblázkové, kamenné a betonové pláže poskytují zábavu a pohodlí po celý den i noc. S takovým množstvím různých plážích si každý může najít místo sám pro sebe. Můžete si vychutnat romantické skryté zátoky nebo luxusní vybavení oblíbených pláží. Mezi nejznámější pláže patří Šunj, která se nachází na ostrově Lopud, dalšími jsou Banja, záliv Lapad a pláž Copacabana. Milovníci sportu si mohou vychutnat koupání, jízdu na koni, vodní pólo, rybaření, plachtění, tenis, potápění a mnoho dalších aktivit. Nenechte si ujít návštěvu Elafitských ostrovů, národního parku Mljet a Lokrum (ostrov lásky). Udělejte si procházku po ulici ve večerních hodinách a objevte pouliční zpěváky, pěvecké skupiny, zpěváky  serenád a trubadúry. Nebo zajděte do některého z mnoha nočních klubů. Poddejte se bohatému kulturnímu programu tohoto města a užívejte si koncerty, divadelní hry a různé festivaly.

Věděli jste,že? - Dubrovník je pojmenovaný po lese, který místní obyvatelé nazývají Dubrava a který obklopuje město téměř ze všech stran.

 

Národní park Krka (90 km od Apartments BABAJA)

 

Řeka Krka, krasový fenomén, predierajúc se do moře tvoří četné jezera, vodopády a peřeje. Pramení v oblasti úpatí pohoří Dináre, nedaleko města Knin. Díky přírodním krásám a specifickým geologickým charakteristikám byla větší část povodí řeky vyhlášena v roce 1985 národním parkem. Rozprostírá se na ploše 109 km2 podél koryta řeky Krka od Knin do Skradin.

Nejkrásnější a současně i nejnavštěvovanější vodopády jsou Skradinski buk a Roški slapRoški slap je snadno přístupný a lze jej navštívit během celého roku. V délce 650 m se nachází dvanáct vodopádů, s celkovým spádem 27 m. Na levém břehu Krky se na vodopádech nacházejí malé mlýny sloužící k mletí pšenice a kukuřice, které jsou dodnes v provozu.

Od vodopádu Roški slap se řeka přetváří ve vyzvednuty visovačké jezero. Uprostřed jezera se nachází ostrůvek, po kterém je jezero pojmenováno - Visovac, kde se nachází kostel a františkánský klášter, což celkovému dojmu dodává jistou tajemnost. Na ostrov se jako první usídlili augustínci (poustevníci), kteří zde postavili kostel i klášter. Roku 1440 se na ostrově usídlili františkáni z Bosny, běžící před tureckými nájezdy. Setrvali zde po dnes. V klášteře se zachovala cenná sbírka knih a uměleckých předmětů, mimo jiné i 620 tureckých dokumentů.

Skradinski buk patří k nejkrásnějším travertinové vodopádům v Evropě. Prohlédnout si ho můžete při procházce po mostech a chodnících. Zde nedaleko Skradin se řeka Krka vlévá do moře. Řeka Krka je bohatá na různé druhy ryb, z čehož je 10 endemických. Četné ptactvo zahrnuje Národní park Krka mezi ornitologicly nejvýznamnější oblasti.

Na řece Krka je koupání povoleno jen v označených zónách. Prohlídku parku je možná lodí ze Skradin nebo pěšky.

 

 

CONTACT - KONTAKT - CONTATTO

APARTMENTS BABAJA - DUĆE - OMIŠ

Adresa: Duće Glavica II/1, 21310 Omiš, Croatia
Tel/Fax: +385 21 73 47 03
Mob:
+385 91 5264 391
E-mail: j.babaja@vip.hr

 

VIDEO